Вагітність - є особливим та чарівним часом, коли до здоров'я жінки потрібен особливий підхід. Багато уваги вагітна приділяє своєму харчуванню. Деякі дівчата цікавляться, чи можна їсти шипшину під час вагітності? Давайте дізнаємося, чим корисна вона для здоров'я малюка і як правильно її вживати в цей важливий період життя жінки.

             Зміст:

Чи можна їсти шипшину при вагітності?

    

Зазвичай шипшина при вагітності🤰 має тільки корисні властивості. Її плоди містять мікроелементи, дуже корисні як для мами, так і для її малюка. Наприклад, у них міститься вітамін С, кількість якого в 50 разів більша, ніж у лимоні. При цьому плоди не мають сильно кислого смаку, а тільки приємну легку кислинку. Це якраз те, що потрібно в разі токсикозу, який турбує багатьох жінок в очікуванні дитини. 

Однак, якщо ви раніше його не вживали, то варто проконсультуватися з лікарем, щоб ваша вагітність пройшла якомога краще. А тепер, давайте докладніше дізнаємося про користь та можливу шкоду цього продукту на ранніх й пізніх термінах вагітності.

Шипшина на ранніх термінах

 

У напоїв з дикої троянди🌹 є загальнозміцнювальна дія. Тому якщо в 1 триместрі ви відчуваєте слабкість та апатію, то спробуйте зробити чай із шипшиною. Додатково він відмінно вгамує спрагу, яка іноді буває на початку вагітності. 

Ще, якщо у жінки спостерігається цукровий діабет, то компот із шипшини може стати гарною заміною звичайному чаю. Тільки після його вживання важливо сполоснути рот водою, щоб кислоти, що містяться в плодах, не пошкодили зубну емаль.

Також, у першому триместрі вагітній важливо отримувати в достатній кількості аскорбінову кислоту. Вона важлива для правильного формування кісток. А шипшина якраз містить цей необхідний вітамін для організму жінки та її майбутньої дитини👶.

Шипшина в другому триместрі вагітності

 

Плоди шипшини мають багато корисних елементів, необхідних у 2 триместрі. Ось деякі з них:

  • вітаміни Р і К - покращують згортання крові, допомагають правильно функціонувати ниркам, зміцнюють судини;
  • В і Е - відповідають за поліпшення метаболізму, прискорюють регенеративні процеси, зміцнюють волосся;
  • флавоноїди - допомагають функціонувати кишечнику й шлунку, відновлюють стан слизової оболонки.

До того ж, шипшина для вагітних має корисну антигістамінну властивість. Завдяки цьому вона допомагає боротися з алергією, яку провокують різні чинники.


Також у другому триместрі настій з ягід шипшини зміцнить ваш організм у разі застуди або запалень. Він допомагає боротися з грипом, ангіною і пародонтозом, завдяки своїй антисептичній і зміцнювальній дії.

Шипшина в 3 триместрі вагітності

  

У третьому триместрі жінки часто страждають від сильної набряклості. Тому виникає запитання: сечогінний чи ні відвар плодів дикої троянди? Так, для нього характерна виражена сечогінна дія, що рятує Вас від набряків. Регулярно вживаючи цей напій🥤, ви позбудетеся зайвої рідини з організму.

Ще в 3 триместрі, можна вживати розчинну шипшину, щоб позбутися закрепів. Цей унікальний напій нормалізує стан шлунково-кишкового тракту, що сприяє нормальному травленню і обміну речовин. До того ж це чудовий спосіб боротьби з печією. Для цього достатньо лише додати до відвару м'яту. Однак пити таке поєднання можна лише в помірних кількостях й порадившись зі своїм лікарем. Щоб не нашкодити своєму організму та майбутній дитині.

Протипоказання до вживання шипшини під час вагітності: що потрібно знати?

 

Хоча користі від шипшини дуже багато, все ж є ситуації, коли її не рекомендують вживати. Чому не можна деяким вагітним пити напої з шипшини? Ось деякі протипоказання⛔:

  • у разі гострих хвороб органів травлення;
  • за низького тиску, оскільки відвар плодів знижує його ще більше;
  • у разі патологій роботи нирок;
  • у разі чутливої емалі зубів.

Рецепти приготування корисних напоїв із плодів шипшини


Давайте докладніше розберемося, як приготувати напій із сушеної шипшини в термосі. Вам потрібно взяти 4 столові ложки плодів та 1 літр води. Засипати сушені ягоди в термос і залити гарячою водою. Дати їм 6 годин, щоб настоятися і можна вживати. Радимо використовувати скляний термос для приготування напою.

А як приготувати відвар із плодів на плиті? Ось детальна інструкція:

  • візьміть 700 мл киплячої води і 3 столові ложки ягід;
  • змішайте все це й поставте на маленький вогонь;
  • варіть протягом півгодини, після чого дайте настоятися ще 30 хвилин. 

Обидва ці методи дають змогу отримати ароматний та корисний напій із шипшини👌, який можна пити відваром.

Шипшина вагітним: рекомендації та дозування

 

Якщо ви тільки починаєте вживати шипшину у вигляді відвару, сиропу або настою, рекомендується почати з невеликої кількості. На початку вагітності не пийте більше 1 склянки напою на день. У другому триместрі можна збільшити дозування до приблизно 1 літра протягом дня, наприклад, по одній склянці 2-3 рази протягом дня.

А щоб поліпшити засвоєння заліза в організмі, фахівці радять пити близько 200 мл відвару або завареного чаю з плодів дикої троянди на ніч.


Підіб'ємо підсумок: плоди шипшини дуже корисні для дівчат в особливий період очікування дитини. Вони можуть зміцнити імунітет як мами, так і її майбутньої дитини. Лише варто знати, як їх правильно вживати і в якому дозуванні.